Щоб привернути увагу суспільства до проблеми раптової зупинки серця серед дітей та підлітків, до Всесвітнього дня серця Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М. Амосова разом з благодійним фондом «Твоя опора» та його засновницею Лерою Татарчук організували флешмоб «Серце не камінь». 

Зазначимо, що БФ «Твоя опора» є єдиним від України членом Всесвітньої федерації серця – основного представницького органу світового співтовариства серцево-судинної системи. Всесвітня федерація серця є єдиною організацією, що займається серцево-судинними захворюваннями і офіційно пов’язана з Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

З метою привернути увагу до проблеми лікарі та пацієнти медзакладу одягнули червоні футболки та сформували серце. Фдешмоб відбувся 29 вересня на території Інституту Амосова. 

Нині в Україні дедалі більше шокуючих випадків смерті дітей на фізкультурі, причиною яких є раптова зупинка серця. При цьому, до трагедії дитина виглядала здоровою, не скаржилася на біль чи інші незручності в серці. І, зазвичай, лише після детального обстеження з’ясовується, що непоправиме трапилося через відсутність вчасної якісної діагностики прихованих патологій. Отже, сьогодні існує велика проблема недостатньої обізнаності населення щодо виявлення та шляхів попередження даної проблеми.

«В той час, коли методики, якими нині володіють кардіохірурги, здатні врятувати життя будь-якого хворого,  багато бід трапляється саме через невчасну діагностику. Сьогодні більшість летальних випадків, важких випадків, післяопераційних ускладнень, подальшої інвалідності можна було б уникнути, якби  хвороба не зайшла так далеко. Тому настільки важливо мати тісну співпрацю з фахівцями первинної ланки. Адже досить часто вирішальне значення у долі дітей відіграють саме сімейні лікарі, терапевти та педіатри. Вони можуть побачити проблему ще на самому її початку, скерувати дитину до кардіологів, надати рекомендації щодо проведення профілактичних заходів», – зазначає Сергій Сіромаха, кардіохірург та головний лікар серцево-судинної хірургії Національного інституту ім. Амосова.

Так, щороку в Україні народжується до 3500 діток з вродженими вадами серця, з яких 51,67% немовлят (тобто дітей протягом перших 28 днів життя) з критичними патологіям помирають. При цьому, 30% малюків виписуються із пологового будинку навіть без підозри на страшний діагноз. Половина з них – гине. Щороку в Україні від серцево-судинних захворювань помирає більше 800 дітей. Серед інших випадків варто відзначити гіпертрофічну кардіоміопатію, що становить близько 50% кардіоміопатій дитячого віку та є причиною раптової дитячої смерті у 36% усіх випадків. Також, за даними Global Burden of Hypertrophic Cardiomyopathy, гіпертрофічну кардіоміопатію вважають причиною №1 раптової серцевої смерті серед молоді та спортсменів.

Інститут серця ім. М.Амосова – саме те місце, де дітки з вродженими вадами серця мають шанс на порятунок. В цьому медзакладі обстежують 10-12 тисяч маленьких пацієнтів з усіх куточків України у рік. За результатами обстежень, майже 700 малюків оперують. 

«Фактично кожну дитину можна врятувати, якщо вчасно оперувати, часто в перші дні життя. Проте при відсутності своєчасної діагностики і корекції при певних вадах серця летальність складає майже 40%. А вже у віці 1 року через незворотні зміни під час розвитку до 20% дітей отримують статус неоперабельних пацієнтів. Тобто, все, що потрібно – це вчасна діагностика, допомога і гроші. Бо орієнтовна вартість операції на серці – від 100 тисяч гривень, і не всі родини здатні віднайти цю суму. Саме тому наш фонд вже багато років збирає кошти для проведення кардіохірургічних операцій. Це складний шлях, але врятовані життя дітей та щасливі очі батьків надихають», – каже Лера Татарчук, засновниця БФ «Твоя опора».

Варто пам’ятати, що серцеві вади – не вирок. Але навіть після ремісії вони потребують постійного нагляду та профілактики з боку спеціалістів.

Як розповіла мама дівчинки Ірина, проблеми із серцем у донечки діагностували внутрішньоутробно, на 22-му тижні вагітності.

«Відразу було незрозуміло і дуже страшно. Ще важче від того, що ми не знали, де шукати потрібну інформацію, куди звертатися. Так як в Україні небагато місць, де можуть допомогти діткам з такими патологіями, ми розглядали можливість оперування за кордоном – в  Ізраїлі, Німеччині тощо. Проте, як виявилося, саме у нас одні з кращих спеціалістів. Особливо ті, які працюють з нестандартними вадами серця. Для нас Інститут Амосова став місцем, де оперували нашу донечку, рятуючи її серденько – це було не одне хірургічне втручання, а п’ять. Сьогодні доні сім років, вона живе повноцінним життям, і, навіть бере участь в різних забігах😊», — говорить мама врятованої дівчинки.

«Зазначу, що багато діток роками живуть з невиявленими діагнозами, а прихована недуга прогресує. Саме тому настільки важливо говорити про проблему, спонукати батьків до регулярного ретельного обстеження своїх дітей. Адже це є запорукою своєчасної висококваліфікованої діагностики, хірургічного лікування та врятованих маленьких життів», — підкреслив кардіохірург. 

Щоб привернути увагу та підвищити обізнаність українців щодо цієї проблеми, БФ «Твоя опора» організовує низку інформаційних заходів, які реалізовуються у Всесвітній день серця. 

Серед них – поширення флешмобу «Серце не камінь» серед блогерів, інфлюєнсерів, селебриті та усіх небайдужих громадян. Ввечері 29 вересня – лайт-шоу з підсвітки червоним кольором пішохідного мосту на Труханів острів у м. Київ. А також – трансляція пізнавального анімаційного ролику у найбільших ТРЦ Києва, кінотеатрах «Батерфляй» та «Мультиплекс», на інформаційних екранах АЗК WOG.

Related Posts